• 74 8141 201
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

abc

Polsko- czeskie zaprzyjaźnianie się

W Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim były dwa oddziały gimnazjalne realizujące innowację pedagogiczną ukierunkowaną na poszerzanie kompetencji językowych, ale i wiedzy o naszych sąsiadach- Czechach. Od maja 2017 młodzi ludzie mieli okazję sprawdzać swą wiedzę i umiejętności językowe w praktyce, bowiem brali udział w projekcie pt. „Poznawanie przez wspólne działanie. Współpraca uczniów ze szkoły w Stroniu Śląskim i Starym Mieście” realizowanym z Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.
Nowatorstwo tego pomysłu polega na zaangażowaniu we wspólne działania młodych ludzi mieszkających w obu miastach partnerskich.
Była dobra zabawa, śmiech, ale i poznawanie się podczas różnoronych warsztatów (artystycznych, kulinarnych, geologicznych), spotkań w okolicy Stronia Śląskiego i Starego Miasta oraz w finale- przedstawienia dla gości z Polski i Czech.

Uczniowie mieli już okazję się poznać podczas spotkań w swoich szkołach (w listopadzie i grudniu), natomiast 15 maja 2017 miało miejsce pierwsze z działań projektowych.
Młodzież zawitała do Wapiennika Łaskawy Kamień w Starej Morawie. Gospodarze obiektu przygotowali zajęcia czerpania papieru, druku artystycznego, pokazali stanowiska nietoperzy oraz odżywający po zimie ogród japoński. Nikt się nie nudził, za to wszyscy musieli się ubrudzić podczas pracy z papierem.
Po zajęciach był obiad w Willi pod Jaskinią w Kletnie, rozmowy oraz oglądanie zdjęć.
Kolejne spotkanie będzie miało miejsce 26 maja w szkole w Starym Meście, gdzie zostaną rozegrane zawody sportowe (trzymamy oczywiście kciuki za zwycięstwo uczniów ZSS).

                                                                                                                                  


© 2021 ZSS Stronie Śląskie.